Rady jak otěhotnět

Početí dítěte může ovlivňovat celá řada faktorů: mezi časté patří vyšší věk partnerů, kteří se založením rodiny stále otálejí a odsouvají ji na pozdější dobu. Mezi další časté faktory pak patří horší životní prostředí, nezdravá strava a nevhodný způsob života. Početí se dá, alespoň částečně, ovlivnit.

Jak zvýšit šance na otěhotnění?

Pokud jsou oba partneři v pořádku po zdravotní stránce, ale početí se po nějakou dobu nedaří, je možno vyzkoušet některé rady, které mohou pomoci zvýšit šance pro početí.

Stravování

Popřemýšlejte nad tím, jakým způsobem se stravujete, zda nekonzumujete příliš mnoho průmyslově zpracovávaných potravin. Pro přípravu jídel kupujte pouze suroviny kvalitní a čerstvé. Do jídelníčku zařaďte větší množství zeleniny a ovoce. Mezi nevhodné potraviny patří uzeniny, pokrmy smažené a sladké. Vyhýbejte se kávě, alkoholu a cigaretám. V případě, že máte potíže s nadváhou, snažte se zhubnout.

Vhodné jsou i některé doplňky stravy mezi něž patří vitamíny, kyselina listová nebo metafolin.

Ovulace a plodné dny

Nejplodnějším obdobím je čas po ovulaci, která se dostavuje dvanáctý až čtrnáctý den menstruačního cyklu, ale jen v případě, kdy je menstruace pravidelná. Plodné a neplodné dny se dají sledovat i pomocí ovulačních testů, které jsou k zakoupení v lékárně. Také poševní hlen se během menstruačního cyklu mění, během ovulace je čirý, řídký a má táhlou konzistenci. Během neplodných dnů je hustý a zakalený.

Pozor na stres

Během stresového období se do těla vyplavují stresové hormony, které mají vliv nejen na chování ženy, ale také na její tělesné pochody. Mohou být příčinou blokace ovulace i menstruace, mají vliv na pohyblivost vejcovodů a dokonce i na prokrvení dělohy. Stresové hormony mohou mít vliv i na uhnízdění vajíčka do dělohy.

Pro dobrou pohodu a kondici je důležitý také kvalitní spánek a pohyb. Některá cvičební studia nabízejí, kromě jiného, také speciální lekce hormonální jógy.