Online půjčky a jejich typy: Čím se od sebe liší?

Pokud přemýšlíte o půjčce, rozhodně byste neměli kupovat zajíce v pytli. Ve světě financí se setkáme s řadou odborných termínů, a tak než začnete mezi úvěrovými produkty vybírat ten pravý, ujistěte se, zda se vyznáte v odborném názvosloví. Znáte rozdíly mezi jednotlivými typy půjček?

Rychlé půjčky před výplatou

Stává se vám někdy, že vám před koncem měsíce docházejí prostředky na jídlo nebo na běžné denní potřeby? Rozhodně nejste sami, problém vyjít s pravidelným měsíčním příjmem má stále velké procento Čechů. Právě pro tento případ jsou na trhu tzv. půjčky před výplatou. Vypůjčíte si obvykle jen nižší částku, při včasném splacení však může být úvěr i zcela zdarma.

Mikropůjčky

Mikropůjčky jsou obdobou rychlých půjček. Obvykle se pohybují v částkách do 5 000 korun a jsou tzv. neúčelové, nemusíte tedy nikomu vysvětlovat, proč a za jakým účelem o peníze žádáte. O mikropůjčku můžete zažádat online přes internet a peníze vám po schválení přijdou na účet obvykle nejpozději do druhého dne.

Hotovostní půjčky

Půjčky v hotovosti jsou typické spíše pro malé soukromé poskytovatele. Jejich výhodou je rychlost, obvykle mají ale drahý úrok. Seriózní poskytovatelé, ať už bankovní nebo nebankovní, využívají v souladu s moderními trendy bezpečnější bezhotovostní transakce a peníze vám zašlou elektronicky na účet.

Půjčky bez registru

Tento typ půjček nabízejí některé nebankovní společnosti, banky samozřejmě pro poskytnutí úvěru vyžadují čistý záznam. Tzv. dlouhové registry uchovávají záznam o dluzích po splatnosti, a to až po dobu několika let. Rejstříky mají chránit nejen věřitele, ale i samotné dlužníky před vytvářením dalších závazků, kterým by již nemuseli být schopni dostát.

Půjčky zdarma

Někteří poskytovatelé nabízejí první půjčku zcela bezplatně, musíte ale dodržet smluvní podmínky a své závazky splatit včas. V takovém případě vrátíte přesně takovou částku, jakou jste si vypůjčili. Opakované půjčky již bývají za drobný poplatek, budete-li však platit řádně a ve stanoveném termínu, poskytovatel vám zvýší limit a umožní půjčit si příště i větší sumu peněz.

Která půjčka je nejvýhodnější?

Pokud váháte, která je ta nejlepší půjčka, můžete jednotlivé nabídky porovnat pomocí tzv. RPSN. Jedná se o zkratku “roční procentní sazby nákladů”, a kromě úroku zahrnuje i další poplatky. Obecně platí, že čím je RPSN nižší, tím je daná půjčka výhodnější.