Jak poznat nedůvěryhodný e-shop téměř na první pohled

Nakupování na internetu se stalo samozřejmostí. Vyhledáváme a porovnáváme produkty, ceny a pak jedním klikem vstoupíme do některého z desítek tisíc e-shopů. Jak ale poznat, že e-shop, kde jsme nikdy nenakupovali není podvodný?

Na českém internetu se podle průzkumů nachází několik desítek tisíc e-shopů. Každý den vznikají nové stránky, které se snaží přesvědčit zákazníka, že si má zboží koupit právě zde. Jak ale poznat, že je e-shop důvěryhodný, když se nejedná o obchod jako je Alza, Mall a další známé značky?

O tom, že existují desítky podvodných e-shopů se můžeme přesvědčit na stránkách České obchodní inspekce, která provozuje seznam www domén s rizikovými e-shopy a každý den se seznam rozšiřuje o několik domén. Přesvědčit se můžete zde:  https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

Jak poznat bezpečný e-shop?

Jednou z první kontrol by mělo být zjištění, zda e-shop používá SSL certifikát a zabezpečenou komunikaci na internetu, známou pod označením HTTPS. Poznat to lze velice snadno, před názvem domény v internetovém prohlížeči je na začátku uvedeno https://, kde písmeno “S” znamená Secure. Prohlížeče www stránek také současně u domény zobrazují ikonku zeleného zámečku. Pokud používáte prohlížeč Chrome, je ikonka šedá. Kliknutím na zámeček lze zjistit podrobnější informace o certifikátu. Jako například pro jakou doménu byl vystaven, jeho platnost.

Prohlížeč Chrome navíc u webů bez zabezpečené komunikace zobrazuje před doménou text “Nezabezpečeno”, což pomáhá uživatelům také hned poznat, že by si měli dát pozor.

Pokud e-shop nemá SSL certifikát, co nejdříve z obchodu odejděte. Majitel je buď podvodník a nebo si nezaslouží utratit v obchodu ani korunu. SSL certifikát lze totiž získat i zdarma.

E-shopy nemající SSL certifikát jsou velice nedůvěryhodné a nikdo by si na nich neměl nic objednávat, protože hrozí zneužití osobních informací a důležitých dat!

Viditelný název firmy u domény zajistí EV certifikát

U některých e-shopů, tak jako u bank, můžete vidět před doménou název společnosti, která e-shop provozuje. Toto zobrazení umožňují takzvané zelené EV SSL certifikáty. U bank je jejich použití dnes samozřejmostí, u e-shopů se postupně rozšiřují, naprostá většina velkých a známých e-shopů již tyto certifikáty používá. EV certifikáty se začínají také objevovat u menších e-shopů, kterým záleží na důvěryhodnosti u jejich zákazníků. Návštěvníci stránek tak okamžitě vidí jaká společnost stojí za webovými stránkami.

EV SSL certifikáty jsou nejdůvěryhodnější SSL certifikáty. Zajistí bezpečnou HTTPS komunikaci, ale jejich nejdůležitější vlastností je zobrazení názvu společnosti pro kterou byl certifikát vystaven v adresním řádku prohlížeče, hned vedle názvu domény. V některých prohlížečích je navíc zobrazena doména se zeleným pozadím. Proto se jim také říká někdy zelené certifikáty.

Provozujete sami e-shop?

Pro zajištění HTTPS potřebujete SSL certifikát, který vydává certifikační autorita. Ideální je se obrátit na specializované dodavatele SSL certifikátů, kteří poskytují široký výběr SSL certifikátů za mnohem výhodnější ceny než u certifikačních autorit a mají českou podporu a poradenství. Například na projektu SSLmentor.cz můžete vybírat z nabídky certifikačních autorit DigiCert, GeoTrust, Thawte, RapidSSL nebo Sectigo (dříve autorita Comodo).