Víte, jaké změny přinesl zákon o odpadech 541/2020 Sb.?

V České republice je tolik zákonů, že by je smrtelník ani za dva životy nespočítal a je skoro nadlidským výkonem, když někdo stihne sledovat všechny nové zákony nebo změny zákonů. Naštěstí nemusíme sledovat všechny zákony, ale jen ty, které se nás přímo dotýkají. Každý, kdo pravidelně eviduje svou produkci odpadu a plní další zákonné povinnosti spojené s odpadem, by měl vědět, jaké změny přinesl zákon o odpadech 541/2020 Sb.

Změny v zákonu o odpadech vás možná potěší

Ne všechny změny jsou negativní, některé mohou i potěšit. Nový zákon změnil především limit, od kterého vzniká povinnost zpracovávat roční hlášení za odpady a posílat ho na ISPOP. Doposud byl roční limit 100 tub běžného odpadu nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se změnil limit u nebezpečného odpadu, zvýšil se o půl tuny na 600 kilogramů. Limit u běžného odpadu zůstal stejný. Co to znamená? Celá řada menších producentů nebezpečného odpadu už nemusí podávat roční hlášení za odpady, nevyhnou se však stále jeho evidenci, protože jen díky průběžné evidenci odpadu mohou dokázat, že limit nepřekračují.

Víte, do kdy je potřeba poslat roční hlášení za odpady 2022? Doposud byl limit pro odeslání za předchozí rok do 15.2. nově budete mít čas až do 28.2. Více času znamená pro mnoho lidí zajisté i méně stresu.

Roční hlášení nemusíte dělat vůbec

To je trochu nadnesené tvrzení, ale svým způsobem pravdivé, proč byste měli zpracovávat roční hlášení za odpady, když ho za vás může zpracovat zkušená firma, kterou najdete na Ecoservis.eu. Zabývá se problematikou odpadů a převezme za vás mnoho starostí. Stačí firmě poslat podklady a ona se postará, aby bylo roční hlášení nejen řádně zpracované, ale také včas poslané na ISPOP.