Pojištění odpovědnosti za škodu, aneb pojištění „na blbost“. Vyplatí se?

Na trhu existuje celá řada pojišťovacích produktů, některé jsou využitelnější, některé možná nejsou pro vás to pravé. Na druhou stranu si díky tomu může každý vybrat. Velice populární je v poslední době takzvané „pojištění na blbost“. Jedná se v podstatě o pojištění vlastní odpovědnosti za škodu, kterou můžete způsobit někomu cizímu. Může se jednat o škody na majetku, ale i o škody na zdraví. Vzhledem k tomu, že nikdy nevíte, kdy se vám taková situace stane, stále více lidí vyhledává právě takové pojistky. Opravdu se taková pojistka ale vyplatí? Na to si zkusíme odpovědět v našem článku.

Důležité jsou parametry pojistky

Jak jsme již nastínili v úvodu, tak pojištění osobní odpovědnosti se vztahuje na škody způsobené v běžném občanském životě. Je to tedy pojištění odpovědnosti za škodu, které vás finančně chrání, pokud taková situace nastane. Zda je pro vás taková pojistka výhodná nebo nikoliv, to samozřejmě záleží vždy na tom, jak jsou nastaveny podmínky u konkrétní pojišťovny. Pokud se podíváme na příklad na ERGO pojišťovnu, tak zde platí, že:

  • Spolu s vámi je chráněna celá rodina
  • Pojistka je bez spoluúčasti
  • Platí celosvětově

Pokud jsou podmínky nastaveny takto, tak se skutečně může jednat o pojistku, která pokryje velkou většinu životních situací. Důležité jsou vždy také limity plnění, přičemž zde nabízí zmiňovaná pojišťovna ERGO limity v rozmezí od 3 do 10 milionů korun. Toto pojištění si můžete sjednat buď jako samostatný produkt, ale zároveň se může jednat o připojištění v rámci jiného produktu.

Jako připojištění jej pořídíte levněji

Pokud chcete při sjednání tohoto druhu pojištění ušetřit, tak se určitě vyplatí zřídit si jej formou zmiňovaného připojištění. Pokud si tedy u konkrétní pojišťovny vyřídíte některý z pojišťovacích produktů, vždy se zeptejte na to, jaké jsou možnosti dalšího připojištění a zda je možnost připojistit se třeba právě na škody vzniklé v občanském životě.